Симптоми, подобни на лупус, тези 5 вида лекарства могат да бъдат причина

, Джакарта - Лупусът е състояние, което възниква, когато имунната система атакува здрави тъкани и органи. Очевидно появата на лупус е предизвикана от консумацията на лекарства в продължение на месеци или години. Докато самият лупус може да увреди бъбреците или белите дробове, индуцираният от лекарства лупус рядко засяга основните органи на тялото.

Прочетете също: 10 признака и симптоми на лупус, болестта, която има Селена Гомес

Обикновено тези симптоми на лупус намаляват или изчезват в рамките на няколко седмици или месеци след спиране на приема на лекарството, за което се смята, че го предизвиква. Индуцираният с лекарства лупус обикновено се среща от хора на 50 или повече години.

Видове лекарства, които могат да предизвикат симптоми на лупус

Смята се, че следните видове лекарства предизвикват симптоми на лупус, а именно:

  • Хидралазин за лечение на високо кръвно налягане;
  • изониазид за лечение на туберкулоза;
  • Миноциклинът често се използва за лечение на инфекции и акне;
  • Прокаинамид за лечение на проблеми със сърдечния ритъм;
  • Хинидин за лечение на проблеми със сърдечния ритъм.

Не всеки, който приема тези лекарства, ще развие лекарствено индуциран лупус. Появата на това състояние се определя въз основа на възрастта и здравословното състояние на човек.

Познайте симптомите на лекарствен индуциран лупус

Симптомите всъщност са подобни на лупуса като цяло, а именно:

  • Мускулни болки;
  • Болка в ставите, която понякога е придружена от подуване;
  • Треска;
  • Чувствам се изморен;
  • Отслабване;
  • Възпаление около белите дробове или сърцето, което причинява болка или дискомфорт.

Ако получите горните симптоми, консултирайте се с Вашия лекар, за да сте сигурни. Преди да проверите, първо уговорете среща чрез приложението . Минало , можете да знаете очакваното време за посещение на лекар, така че не е нужно да чакате в дълги опашки.

Прочетете също: Това са типовете лупус, които трябва да знаете

Колко бързо се развива лупус, предизвикан от лекарства?

Симптомите могат да се усетят след 3 седмици след започване на приема на лекарството. Но обикновено са необходими няколко месеца до 2 години редовна употреба, преди да се появят горните симптоми. Според Lupus.org, при хора, лекувани в продължение на 1-2 години с високорискови лекарства, около 5% от тези, приемащи хидралазин и 20% от тези, приемащи прокаинамид, ще развият медикаментозно индуциран лупус.

При повечето други лекарства рискът е по-малък от 1% и обикновено по-малко от 0,1% от тези, които приемат други лекарства, могат да развият медикаментозно индуциран лупус.

Има ли лечения за лечение на това състояние?

Няма специфично лечение за индуциран от лекарството лупус, освен спирането на лекарството. Обикновено пациентите започват да се подобряват в рамките на няколко седмици, въпреки че може да отнеме повече време, докато симптомите напълно изчезнат. По принцип медикаментозно индуцираният лупус не изисква друго лечение. Когато човек започне отново да използва лекарството, симптомите най -вероятно ще се върнат.

Прочетете също: 10 факта за лупус, които трябва да знаете

Обикновено лекарите търсят заместител на лекарството, което причинява проблема. Ако симптомите са тежки, Вашият лекар може да обмисли предписването на кортикостероиди или НСПВС, за да помогне за овладяване на възпалението. Локални кортикостероиди могат да се използват и при кожни обриви, ако е необходимо.

Справка:
WebMD. Извлечено 2019. Какво е лекарствено индуциран лупус ?.
Healthline. Достъп до 2019 г. Лупус, индуциран от наркотици: какво е това и рискувате ли ?.
Lupus Foundation of America. Достъп до 2019 г. Какво е лекарствено индуциран лупус ?.